fallback

Норвегия ще подкрепи български бизнес проекти с нови 28,5 млн. евро

В следващите години Норвежкият финансов механизъм се фокусира върху зелените иновации

17:11 | 22.05.18 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

До 2021 г. Норвежкият финансов механизъм (Norway Grants) ще подкрепи безвъзмездно в България проекти за 28,5 млн. евро, свързани с бизнес развитие и иновации.

"Проектите ще се изпълняват до 2024 г.", съобщи за Investor.bg Венцеслава Янчовска, мениджър в българския офис на държавната агенция "Иновация Норвегия". Тя участва във форума, на който беше обявен новият финансов период за България „Програма бизнес развитие, иновация и МСП“.

Тя уточни, че основен фокус на програмата е подкрепата на малки и средни фирми, затова изискването е поне 70% от средствата да бъдат заделени за тях.

„Два са основните компонента, по които ще бъдат финансирани проекти – иновации в зелена индустрия и подкрепа на технологии, които допринасят за подобряване на качеството на живот. Тук влизат проекти в сферата на здравеопазването и социалния сектор, обясни Янчовска". "Сега  стартира програмата за проектни предложения само по първия компонент –  иновации в зелената индустрия, а по втория процедурата ще стартира в средата на октомври тази година“.

Експертът информира, че в предишния програмен период 75% от проектите бяха изпълнени в партньорство с норвежки организации, като предприемачите са разчитали на норвежкото познание, ноу-хау и иновации, които са били адаптирани към българския пазар.

Иван Иванов, директор на дирекция „Централно координационно звено“ към Министерския съвет, подчерта, че "фокусът ще е върху иновации, и то зелени иновации".

От значение са още социалната интеграция и въпроси като правосъдие, вътрешен ред и сигурност. 

„Не са се променили изискванията, има малки промени в процеса на делегирани на функции на национално ниво, но няма разлики при изпълнението“, добави той.

Според него можем да отчетем десет години сътрудничество, като сега използваме досегашния опит и за подготовка за програмните споразумения през последните две години.

„Утре ще подпишем още четири споразумения“, каза Иванов.

Грете Кристин Йодегаард, съветник по въпросите на норвежките фондове, заяви, че с проектите трябва да се постигне интелигентно и устойчиво развитие, като грантовете трябва да дадат тласък напред и да попълнят пропуски.

„Норвегия е част от европейското икономическо пространство и дава възможност за бизнес и търговия, като целта е да се постигнат европейските ценности в Централна и Източна Европа. Потребителите искат да получат  природосъобразни продукти, което се постига и с по-зелени технологии, които да увеличат добавената стойност", каза тя и допълни, че има 90% усвояемост на средствата.

Туре Ласе Би – координатор в "Иновация Норвегия", посочи, че програмата за бизнес развитие и иновации е донор  с 1,8 млрд. евро в 16 страни, а за периода 2017-2021 г. са предвидени 2,8 млрд. евро за 15 страни без Испания, която вече е постигнала добро икономическо развитие. 

В България след 2014 г. по направлението за зелени иновации са реализирани 32 проекта – 29 са бизнес проекти и три проекта на неправителствени организации, като в 14 от тях са участвали партньори от Норвегия.

„Имате бизнес култура", похвали българските предприемачи Кнут Рингстад, програмен директор от Иновация Норвегия. По думите му акцент в производството на фирмите трябва да са продуктите за европейския пазар, които се произвеждат със зелени технологии.

 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:03 | 11.09.22 г.
fallback